Какво е бруксизъм?
Стискане и скърцане на зъби, под действието на силно напрегнати дъвкателни мускули.
Това е много често явление в днешно време. Основната причина е огромното нервно напрежение и стресът, който хората изпитват през деня.
Това води до силно стискане и скърцане със зъби през нощта, което ние не усещаме. За да разберем, че имаме такъв проблем, трябва или да ни каже някой, който ни е чул, или да отидем на стоматолог.
Признаци, които подсказват, че имате бруксизъм?
- Изтрити зъбни повърхности;
- Болки/ Напрежение в долната челюст сутрин;
- Болки в Темпоромандибуларната става;
- Често има налице и общи симптоми като главоболие, неразположение и отпадналост.
Какви са последстията при бруксизма?
От стискането и скърцането зъбите започват да се изтриват, повърхностите на задните зъби стават гладки, като по този начин по трудно се сдъвква храната, а предните зъби стават по-къси. Започват проблеми с темпоромандибуларната става, следствие на понижаването на захапката. От силното напрежение дъвкателните мускули стават много твърди, като това може до доведе до болка в мускулите или в ставата. Забелязва се и нарушение в дъвкателната фукнция.
Какви са оплакванията, които показват, че имате бруксизъм?
Сутрин след сън, пациентите се оплакват от схващане и напрежение в дъвкателните мускули и затруднено първо раздвижване на долната челюст, което може да е придружено с болка.
Често има налице и общи симптоми като главоболие, неразположение и отпадналост.
Какво е лечението при бруксизъм?
За лечение на бруксизма има няколко варианта, взависимост и в кой стадии е бруксизма.
Лек стадий
При лекия стадий, може да се коригира само с шина, която се носи през нощта, за да не може да се допират зъбите, при стискането и по този начин да не се изтъркват зъбните повърхности. Така ще намалее мускулния тонус, също се препоръчват физически упраженения, за да намалява стреса в огранизма, който води до нощното стискане на зъби. Лечебната функция,която се осъществява от шината е, чрез промяната на положението на долната челюст.
По този начин се променя състоянието на мускулите, отговорни за стискането на зъбите. Те се отпускат вследствие на това, че шината задържа челюстите в леко отворена позиция, каквато е позицията на покой на човек. При редовното им носене с течение на времето може дори да се премахне вредния навик.
Другата основна роля на шините против бруксизъм е профилактичната. При почти всички пациенти те се изработват от специално фолио. Това осигурява една мека подложка, която пациентите стискат между зъбите си.
По този начин дори и те да стискат или скърцат процесът на изтриване спира. Така с една напълно микроинвазивна манипулация се осигурява специален снемаем апарат, предпазващ ни от тежките последици и лечения на изтриването на зъбите.
Изработването на шината за бруксизъм отнема някъде около 3 до 5 дни в стандартни срокове. Едно от основните притеснения на пациентите е дали ще могат да свикнат да спят с шините. Отговорът е ДА , защото те са много различни от боксьорските шини. Шините против бруксизъм са много по-фини и много по-лесно се понасят, обхващат само едната челюст като се разполагат основно между самите зъби и много малко встрани от тях.
Шините против бруксизъм са много препоръчителни и при пациенти с металокерамични или циркониеви мостове, като при тях играят ролята на найт-гардове, предпазващи от счупването на керамиката или циркония вследствие на нощното стискане на зъби.
Един от новите иновативни методи на лечение е чрез ботулинов токсин. Неговата цел е да отпусне напрегнатите дъвкателни мускули, за да не могат да секретират толкова силно. Освен в масетерите, се поставя и в темпоралните мускули, по този начин изчезва и главоболието.
Среден стадий
При средния стадий, могат да се комбинира лечение с шина и ботулинов токсин. Когато са изтрити зъбни повърхности, в лекия и средния стадий, могат да се повишат с фотополимерни обтурации.
Тежък стадий
При тежкия стадий, когато много голяма част от зъбните структури е изтрита, тогава се налага по- комплексна зъбна рехабилитация на голям брой зъби. В повечето случаи лечението включва металокерамични конструкции, които да бъдат достатъчно здрави и да могат да възстановят понижената захапка, вследствие на бруксизма.